بارگذاری

امروزه با رشد اجتماعی مردم نیاز به داشتن مهارت فن بیان و سخنوری بیشتر از قبل احساس میشود. زندگی اکثر مردم درگیر ارتباط اثر بخش با دیگران است. در محیط خانواده در محیط تحصیل و یا کار. بخصوص بعضی مشاغل مانند کارآفرینان که باید ضمن رهبری تیم کاری خودشان با جامعه هم ارتباط خوبی برقرار کنند تا محصول یا کالای خود را به آنها معرفی نمایند. به همین منظور گروه تولید محتوای آکادمی کسب و کار فردوسی ویدئو هایی آموزشی در این راستا تولید کرده و به رایگان در اختیار عموم قرار داده است. در ادامه متن مرتبط با اولین ویدئو را میخوانیم:

آموزش فن بیان و سخنوری (1)

اشتباه نکنید فن بیان با داشتن صدای خوب فرق میکند و صدا در فن بیان و سخنوری نقش اساسی ندارد. وقتی با پدر مادر یا دوستانمان صحبت میکنیم حرف های ما را بخوبی گوش میدهند.. اما وقتی یک ارائه در محیط درسی یا کاری خود داریم انقدر رسمی یا به اصطلاح ادبیاتی حرف میزنیم که قدرت نفوذ کلام مان کم میشود. چون خودمان نیستیم.. فن بیان یعنی خود واقعی مان باشیم با رعایت شرط هایی که به لحن صحبت ما در بیان حرف هایمان کمک میکند..

اولین نکته در تقویت فن بیان:

مسابقات تند خوانی در دوران مدرسه را به یاد دارید؟ متن را آنقدر تند میخواندیم که نه خودمان متوجه بودیم چه خواندیم و نه معلم و دوستانمان متوجه حرف های ما میشدند…

باید به گونه ای شمرده صحبت کنید که کلمات را به درستی ادا کنید و دیگران متوجه شوند. یعنی راحت صحبت کنید و دیگران هم صحبت های شمارا به راحتی بفهمند. کلمات را واضح ادا کنید و دهناتان را به مقدار کافی بازکنید. طرف مقابل باید کاملا متوجه شود از چه کلماتی استفاده میکنید و درباره چه چیزی صحبت میکنید.

شمرده صحبت کردن اصلی ترین و مهم ترین نکته در فن بیان و سخنوری است. تا شمرده صحبت نکنید هیچ تکنیک یا فاکتور دیگری در فن بیان به شما کمک نمیکند.

پست های مرتبط